آشنایی با طرز تهیه قهوه اسپرسو خانگی

0

در ایران دستگاه‌های اسپرسوساز مناسب برای تهیه در خانه از انراع برندها ی تفال و … موجود می باشد… این‌ دستگاهها مناسب هستند اما انتظار یک قهوه ایده آل را نداشته باشید…. البته اگر اکثرا اسپرسو خود را با شیرمیل می کنید.. این دستگاهها می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند. چون در هر صورت می‌توان با علمک بخار آب٬ شیر را به حالت کف رسانید و قهوهای با کیفیت نسبتا مناسبی درست کرد. اما آن قهوه اسپرسویی را که به شات خدا معروف می باشد و کرمهای کرم‌رنگ بسیار لطیفی روی آن است ٬ نمی‌شود از این دستگاه‌ها گرفت. به همین دلیل در طرز تهیه قهوه اسپرسو برای تهیه شات خدا درمنزل ناچاریدبه سراغ دستگاه‌های حرفه‌ای‌تر مثلا رانچیلیو یا گاگیا را بگیرید که در انواع اتوماتیک٬ نیمه‌اتوماتیک و دستی موجود هستند.

 

کار با دستگا‌ه‌های اسپرسوساز در هر سطحی که باشد نیاز به دانش خاصی ندارد ،گرچه آسان نیست٬‌ اما با صبر و تمرین زیاد قابل یادگیری می باشد. هر چند امکان دوره های آموزشی نیز هست که یادگیری را سریعتر و حرفه ای تر می کند.. باید پای دستگاه ساعت‌ها ایستاد و مهارت‌های قهوه‌گیری و آسیاب کردن و اسپرسوساز را یاد گرفت و بسیار تمرین و خطا کرد تا یاد گرفت..

 

 

چگونگی آسیاب قهوه اسپرسو :

به گزارش سایت ایران کافه : برای تهیه اسپرسو دانه‌ی قهوه باید بسیار ریز آسیا شده باشد و حالتی ماسه‌ای داشته باشد نه اینکه پودر باشد.اگر قهوه کمتر یا زیادتر آسیا شده باشد٬ طعم آن آبکی یا تلخ و سوخته خواهد شد. برای تشخیص درستی درجه‌ی آسیا٬ اگر از فاصله‌ای تقریبا ۳۰ سانتی‌متری به قهوه نگاه کنیم٬ ریزْدانه‌ها را نباید از هم تشخیص بدهیم.اگر در خانه دستگاه آسیای قهوه ندارید٬ از قهوه‌فروشدرخواست کنید که قهوه را با درجه‌ی مناسب برای شما اسپرسو آسیا کند.

 

 

کوبیدن قهوه اسپرسو:

طرز تهیه قهوه اسپرسو ،قهوه آسیاب‌شده را که در پورتافیلتر ریختیم٬ به صورت یک‌دست و آرام باید با قهوه‌کوب فشرده کنیم .. اما قبل از آن چند دقیقه آن را زیر آب جوش بگیرید… گرمای پورتافیلتر برای به دست آوردن کریما بسیار مهم می با شد. بعد پورتافیلتر را با دستمالی تمیز خشک کنید و قهوه در آن بریزید.معمولا سبد درون پورتافیلتر دارای یک نشانه است که مشخص می‌کند تا کجا باید قهوه ریخت.دستگاه اسپرسوسازهای خانگی اغلب قهوه‌کوب‌هایی پلاستیکی و کوچک و ساده دارند

 

در بررسی طرز تهیه قهوه اسپرسو ٬مراحلی‌ را به صورت زنجیر وار و به‌دقت باید رعایت شود. .اگر همه این‌ مراحل به خوبی رعایت شود٬ مدت زمان گرفتن اسپرسو باید ۲۵ ثانیه باشد. یعنی بعد از گذشت ۲۵ ثانیه از قهوه‌گیری٬ باید جریان را قطع کرد و کریمای روی اسپرسو نیز باید شکل خودش را نشان بدهد . به یاد داشته با شید قبل از جا زدن پورتافیلتر٬باید چند ثانیه‌ بگذارید آب داغ از دستگاه رد شود تا تفاله‌‌ی قهوه که از قبل مانده شسته شود و تمیز شود. پورتافیلتر را می‌توانیددر جای خود بگذارید و فنجان رادر زیر آن بگذارید و کلید دستگاه را روشن کنید.دستگاه‌های اتوماتیک خودشان به‌ شکل خودکار جریان قهوه را در دستگاه قطع خواهند کرد. قهوه‌ای که در ثانیه‌‌های اول داخل فنجان می‌شود٬ بسیار سنگین و دارای طعم فراوان است؛ هرچه زمان بگذرد قهوه رقیق‌تر و تلخ‌تر میشود.امیدوارم از آموزش طرز تهیه قهوه اسپرسو استفاده کرده باشید..

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.